5 July 2025
Панельна дискусія «Інвестиції в Defence. В які проєкти ще не пізно інвестувати» в межах Invest Summit 2025 зібрала ключових представників оборонного сектору та інвесторів, аби обговорити виклики та можливості для українських стартапів у сфері військових технологій.
Модератором виступив Артем Щербина, директор з інвестицій Capital Times.
Учасники дискусії:
Васильченко зазначив, що українські виробники наземних роботизованих комплексів (НРК) зараз працюють без довгострокових замовлень, що ускладнює стратегічне планування. На початку року TENCORE була завантажена лише на 35–40%, але завдяки новим держконтрактам ситуація частково покращилась.
Ключовий запит бізнесу — створення якісного внутрішнього ринку для НРК та покращення інженерної освіти в Україні. За словами Васильченка, без конкурентних умов та технічного персоналу галузь не зможе вийти на експортні ринки.
«Нам треба повернути інженера в топ професій. А ще — дати сигнал іноземним інвесторам, що в Україну безпечно вкладати», — зазначив він.
Дейнега наголосив, що 2024 рік став проривним для наземних роботизованих систем, які нарешті отримали належну увагу після акценту на повітряні дрони.
Проте, за його словами, більшість українських виробників ще не усвідомили загрозу конкуренції з боку іноземних компаній, які мають доступ до значно більших інвестицій.
«Зараз ринок у фазі дикого росту, але дуже швидко ті рішення, що здаються актуальними сьогодні, стануть застарілими. Переможуть ті, хто вкладає в R&D, а не просто копіює», — зауважив він.
Іван Петренко, керуючий партнер Angel One Fund — першого університетського венчурного фонду у Східній Європі, — відзначив, що більшість іноземних фондів ще не зайшли в український DefenceTech.
Саме тому зараз є унікальне вікно можливостей для українських команд, аби закріпити свої позиції до того, як великі гравці почнуть диктувати власні умови.
Фонд, за його словами, інвестує у стартапи, які мають адекватну самооцінку, розуміння ринку і бачення комерціалізації продукту після завершення війни.
«Ми шукаємо фаундерів, які не завищують оцінку, розуміють цінність продажу і не переїжджають з усім бізнесом за кордон після першого раунду інвестицій», — підкреслив Петренко.
Водночас, як він додав, усі 10 команд у портфелі фонду вже зареєстровані за межами України, що свідчить про проблеми з умовами для ведення бізнесу в середині країни.
Панельна дискусія продемонструвала, що український оборонно-технологічний сектор переживає активну фазу розвитку. Наземні дрони, штучний інтелект, інженерні рішення — усе це в фокусі як українських стартапів, так і окремих фондів.
Однак для масштабного залучення інвестицій потрібні:
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Бізнес & Клімат: гроші для української інфраструктури, енергоперехід Європи, ризики газового дефіциту, кліматична лояльність і ще один «вбивця Tesla»
Бізнес & Клімат: ірано-ізраїльська війна не «підігріла» нафту; Україна зимуватиме на імпортному газі; Єврокомісія долає угорсько-словацьке вето; ВДЕ не винуваті в іспанському блекауті, а Ілон Маск без пафосу запускає роботаксі
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу
Підтримка в умовах війни: як Канада й Ізраїль бачать бізнес в Україні
"Щоб стати мільярдною компанією, треба будувати глобально": досвід «Біосфери» у створенні міжнародної FMCG-групи