20 June 2025
Національний банк України затвердив постанову №66, якою оновив Положення про підтримку ліквідності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Документ передбачає низку нормативних та процедурних змін, спрямованих на:
1. Підвищення довіри вкладників та стабільності фінансової системи
Нові правила дозволяють оперативніше надавати ліквідність ФГВФО, що забезпечує своєчасну компенсацію вкладникам у разі банкрутства банку. Це підтримує стабільність банківського сектору, що критично для бізнесу, залежного від банківських операцій.
2. Прогнозованість і прозорість для банків
Уточнення процедур і термінів подачі заявок на фінансування (наприклад, продовження терміну розгляду заявки з 5 до 7 днів) робить дії Фонду передбачуваними для учасників ринку. Це важливо для банків, які будують стратегії управління ліквідністю й ризиками.
3. Зменшення ризиків для бюджету та монетарної політики
Впровадження механізму дострокового повернення кредитів дозволяє НБУ краще контролювати обіг коштів та забезпечувати відповідність макрофінансовим цілям. Бізнес отримає вигоду від загальної макроекономічної стабільності та прогнозованої грошово-кредитної політики.
4. Ефективність операцій з ОВДП
Фіксація правила, що обсяг кредиту не перевищує вартості ОВДП, які не обтяжені іншими зобов’язаннями, стимулює ефективне управління портфелем держпаперів Фондом, що підвищує довіру інвесторів та впливає на вторинний ринок ОВДП.
5. Цифровізація процедур
Нові положення дозволяють укладати договори через електронні канали з використанням кваліфікованих електронних підписів, що знижує транзакційні витрати, пришвидшує процеси та мінімізує людський фактор.
1. Застаріла редакція положення
Попередня редакція Положення була ухвалена ще у 2013 році, за часів дії старої архітектури банківської системи. Зміни у структурі банків, технологіях, а також зростання числа неплатоспроможних банків у 2014–2016 рр. продемонстрували потребу в модернізації процедур підтримки Фонду.
2. Нові виклики у сфері гарантування вкладів
Зростання ризиків у банківському секторі, включаючи підвищений тиск на ліквідність банків, а також затримки у виплатах вкладникам після виведення банку з ринку стали каталізаторами для перегляду механізмів оперативної фінансової підтримки Фонду.
3. Бюджетні обмеження та контроль за публічними фінансами
Зміни до порядку викупу ОВДП та умови дострокового погашення кредитів відповідають зусиллям держави щодо оптимізації боргового навантаження, скорочення ризиків неповернення позик і ефективнішого використання бюджетних ресурсів.
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу