23 December 2020
ЄС в черговий раз намагається поставити під контроль діяльність на своїй території американських технологічних компаній (тзв. Big Tech). Новий пакет ініціатив міститься у двох нормативно-правових документах Digital Markets Act та Digital Services Act, що мають на меті інституціоналізувати цифровий простір Європейської спільноти.
У випадку, якщо зазначені нормативні акти будуть схвалені, вони будуть стосуватися компаній, які мають ринкову вартість вищу ніж 65 млрд євро, річний оборот яких перевищує 6,5 млрд євро за останні три роки, і які надають послуги щонайменше у трьох країнах ЄС. Під такі критерії потрапляє більшість американських цифрових гігантів, які наразі працюють на європейському ринку, в тому числі Amazon, Apple, Facebook та Google.
Нові правові ініціативи ЄС передбачають, що згаданим корпораціям можуть загрожувати штрафи в розмірі до 10 % від їх глобального річного обороту, і навіть примусовий розподіл, якщо вони не будуть дотримуватись норм і правил ЄС в конкретних сферах.
Європейська спільнота має кілька претензій до американських цифрових корпорацій. По-перше, з її точки зору, вони часто порушують принципи ринкової конкуренції, зокрема нав'язаючи користувачам своїх платформ додатковий пакет послуг, блокуючи при цьому можливість вибору альтернативного постачальника аналогічних послуг. По-друге, зазначені корпорації порушують досить жорсткі правила ЄС у сфері охорони персональних даних користувачів. По-третє, ЄС занепокоєний тим, що американські цифрові компанії досить слабо контролюють контент на своїх он-лайн платформах. Зокрема Європейська спільнота закидає їм, серед іншого, те, що вони допускають маніпуляції суспільною думкою в період виборчих кампаній та не реагують достатньо жорстко і швидко на розповсюдження шкідливого контенту (наприклад, лозунгів про шкідливість щеплень) та мови ненависті.
Відмітимо, що прийняття зазначених ініціатив може посилити напруженість у відносинах між Брюсселем та Вашингтоном. США вже декілька разів висловлювали свою стурбованість та роздратування спробами ЄС оподатковувати американські технологічні компанії та бажанням посилити контроль за їх діяльністю.
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу