25 July 2025
Українська оборонна індустрія, активно еволюціонуючи, являє дива ефективності, винахідливості та технічних знань. Водночас вона стикається з відтоком компаній за кордон, часто – в пошуках інвестицій, нестачею кадрів і коштів на R&D. Але! Почасти проблеми пов’язані із неадекватними очікуваннями та поведінкою засновників, відсутністю стратегічного бачення та небажання будувати сталий «дорослий» бізнес у царині військових технологій і технологій подвійного призначення.
Ключовим видається питання саме ділового підходу до DefTech: із оцінкою ризиків, стратегією розвитку, розумінням УТП, в тому числі – для експортних ринків, та побудовою команди попри брак кадрів і спеціалістів. Поради щодо такого підходу дали учасники профільної дискусійної панелі «Інвестиції в Defence» на International Invest Summit 2025:
Більшість гравців ринку defence-технологій, як свідчить практика, походять із цивільного сектору: бізнесмени, винахідники, розробники програмного забезпечення чи «залізячники». Зворотний бік експертності – багато стартапів запускаються інженерами, які створюють «продукт заради продукту», не розуміючи реальних потреб.
Тож перше, що має зробити засновник, – це забезпечити себе військовою експертизою: знайти радника, попрацювати в армії або налагодити процес зворотного зв’язку з військовими. Наступний крок – глибоке дослідження ринку. Інвестори скаржаться на десятки компаній, що вирішують одну й ту ж проблему, створюють аналогічні продукти – і відповідно конкурують на одному полі.
Крім того, ресьорч дозволить зрозуміти тенденції ринку: зокрема трендом 2025 року є наземні роботизовані комплекси (НРК). Наразі в Україні відчувається дефіцит – і багато компаній переключились (створились) навколо цього напрямку. З іншого боку, за рік ринок зміниться: дефіцит вгамується, проте з’являться нові технології – наприклад, НРК з двигунами внутрішнього згоряння. Інший напрямок – розвиток оптоволокна в наземному компоненті. Ще один тренд – зростання кількості «авіаносців» для БпЛА (повітряних, морських і наземних).
По-друге, з самого початку необхідно налагоджувати канали продажів. Hardware-продукт продається складніше за програмний, оскільки останній легше локалізувати та нескладно масштабувати. Тож, треба проаналізувати потенційні цільові ринки, попередньо оцінити свої шанси та потенційну частку на цих ринках, сформувати стратегію продажів і почати напрацювання каналів продажів.
На внутрішньому ринку орієнтиром мають стати довгострокові контракти, які дозволять більш системно та прогнозовано працювати, і не відволікатимуть на постійну участь у тендерах заради доведення власної потрібності.
Третій пункт – чіткий контроль за правами інтелектуальної власності, використанням технологій і комплектуючих, і виробництвом. Це знадобиться під час участі в міжнародних тендерах (особливо якщо фокус на країнах НАТО), на перемовинах з інвесторами та при входженні в партнерства. Виробництво має бути сертифіковано за ISO 9001, що підвищить його вартість і привабливість в очах інвесторів.
Четверте – обов’язковий акцент на R&D. Постійний і безупинний розвиток – єдина запорука успіху. Вже зараз в Україні існує безліч прикладів, коли компанія із гарним продуктом зосередилась на виробництві і програла конкуренту, який зробив те саме, тільки краще (дешевше, легше, швидше – потрібне підкреслити).
У ситуації фактичної заборони експорту українські компанії відкривають виробництва за кордоном, отримуючи таким чином доступ до світових ринків – як капіталу, так і покупців. Проте діючі експерти радять не будувати стратегію навколо закордонних ринків: відкриття експорту стане в пригоді невеликій групі вже відомих у світі виробників. Для молодих компаній це буде радше орієнтиром, до якого варто прагнути.
Конкурентна перевага при продажах – використання продукції в Україні, що наразі сприймається ринком як «знак якості».
Інвесторів цікавлять:
Інсайт: наразі активні інвестори скаржаться на малу кількість локальних команд, що відповідають наведеним вище пунктам. Інвестиції в розмірі від $1 млн до $5 млн доступні майже кожному, проте стартапи не виконують «домашню роботу».
Гроші в нерухомість: тренди ринку та маяки інвестпривабливості
Бізнес & Клімат: російська нафта знову під санкціями, українська енергоінфраструктура в бюджеті ЄС, Пентагон вкладається в рідкоземи, Chevron перемогла Exxon Mobil, а Uber інвестує $300 млн в електрокари
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
НБУ пропонує оновити правила моніторингу платіжної інфраструктури
Реформа цифровізації: уряд дозволив хмарні технології та open source у держпроєктах
Прогноз інфляції погіршено: НБУ очікує повільніше зниження цін