25 July 2025

Реформа цифровізації: уряд дозволив хмарні технології та open source у держпроєктах

Постанова впроваджує міжнародні стандарти, обмежує вплив монополістів і пришвидшує запуск нових рішень

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 893, яка реформує підходи до створення та розвитку державних інформаційних систем. Нові правила мають на меті спростити процедури, впровадити міжнародні стандарти, підвищити прозорість і безпеку, а також створити більш конкурентне середовище для українського та міжнародного ІТ-бізнесу.

Як це впливає на бізнес

Прозорі правила і відкритий ринок
Постанова ліквідовує "вузький доступ" до участі в держзамовленнях, знімає бар’єри для нових гравців та усуває ризики монополізації через вендорлок. Усі компанії, які дотримуються стандартів ISO та IEEE, можуть конкурувати за контракти на створення державних ІТ-систем.

Скорочення витрат та прискорення процедур
Спрощення документообігу (лише два ключові документи замість 5–7), перехід на електронну документацію та хмарні технології дозволяють суттєво зекономити час та кошти. Це означає швидший запуск цифрових проєктів — і відповідно, швидші оплати та обсяги роботи для бізнесу.

Використання відкритого коду
Можливість застосування open source-рішень дає переваги компаніям, які працюють із гнучкими інноваційними підходами, а також знижує витрати держави на ІТ-інфраструктуру, відкриваючи простір для повторного використання та масштабування продуктів.

Нові можливості для міжнародних компаній
Участь за міжнародними стандартами дає змогу західним компаніям входити в український ринок держсектору без адаптації до застарілих вимог, що стимулює надходження іноземних інвестицій і технологій.

 Що цьому передувало

До ухвалення нової постанови діяв складний і застарілий механізм, успадкований ще з радянських часів. Міністерствам та відомствам потрібно було готувати велику кількість паперових документів, застосовувати громіздкі комплексні системи захисту (КСЗІ), проходити затяжні процедури погодження, часто із залученням лише одного виконавця, що обмежувало конкуренцію та створювало корупційні ризики.

Зміни розроблені Центром цифрових компетенцій при ДП «Дія» за участю експертів проєкту DT4UA (фінансується ЄС), фахівців Мінцифри та GovTech Альянсу у співпраці з ІТ-галуззю.

Аналітичні матеріали

Події

International Invest Summit: Jazz Business

International Invest Summit: Jazz Business

RAU Expo 2025

RAU Expo 2025

ІІ Інвестиційний Форум

ІІ Інвестиційний Форум

Фокус

25.07Як створити сталий DefTech-бізнес у «золотий вік дрон-стартапів»

23.07Гроші в нерухомість: тренди ринку та маяки інвестпривабливості

22.07Бізнес & Клімат: російська нафта знову під санкціями, українська енергоінфраструктура в бюджеті ЄС, Пентагон вкладається в рідкоземи, Chevron перемогла Exxon Mobil, а Uber інвестує $300 млн в електрокари

Новини