24 July 2025
Українські банки вперше з ІІІ кварталу 2024 року заявили про очікування покращення якості кредитних портфелів і продовжили демонструвати оптимізм щодо зростання кредитування бізнесу та населення. Про це свідчать результати щоквартального Опитування про умови банківського кредитування, проведеного Національним банком у червні–липні 2025 року.
У ІІ кварталі 2025 року фінустанови зафіксували зростання попиту на довгострокові позики, кредити великим підприємствам та іпотечне і споживче кредитування населення. У відповідь банки пом’якшили кредитні стандарти як для бізнесу, так і для домогосподарств, і планують продовжити цю політику в наступному кварталі. Також спостерігається помірне збільшення рівня схвалення кредитних заявок, зниження вимог до застави за іпотекою та зростання обсягів споживчих кредитів.
Легший доступ до фінансування: пом’якшення умов і збільшення частки схвалених заявок дає змогу підприємствам – особливо великим – активніше інвестувати у виробництво та розвиток, що сприяє економічному відновленню.
Зниження вартості залучення капіталу: конкуренція між банками та тиск з боку небанківських фінустанов стимулює зменшення маржі й сприятливіші умови кредитування.
Вища кредитна активність на ринку нерухомості: банки відзначають пожвавлення іпотеки на фоні покращення очікувань щодо ринку, що може підтримати будівельну галузь.
Зростання ризиків: очікуване підвищення валютного, кредитного та ризику ліквідності в ІІІ кварталі змушуватиме бізнес ретельніше оцінювати умови залучення коштів і планувати витрати з огляду на нестабільне середовище.
Попередній цикл обережності: після початку повномасштабного вторгнення банки довгий час зберігали жорсткі стандарти кредитування через високі ризики, обмежений попит і нестабільне макросередовище.
Стабілізація умов: поступове покращення макроекономічної ситуації, підтримка з боку міжнародних партнерів та прогнозованість енергетичного ринку створили передумови для повернення бізнесу та споживачів до позик.
Зростання конкуренції у фінсекторі: посилена боротьба за клієнтів на фоні підвищеної ліквідності банків змусила фінустанови знижувати бар’єри входу для позичальників.
Як створити сталий DefTech-бізнес у «золотий вік дрон-стартапів»
Гроші в нерухомість: тренди ринку та маяки інвестпривабливості
Бізнес & Клімат: російська нафта знову під санкціями, українська енергоінфраструктура в бюджеті ЄС, Пентагон вкладається в рідкоземи, Chevron перемогла Exxon Mobil, а Uber інвестує $300 млн в електрокари
НБУ пропонує оновити правила моніторингу платіжної інфраструктури
Реформа цифровізації: уряд дозволив хмарні технології та open source у держпроєктах
Прогноз інфляції погіршено: НБУ очікує повільніше зниження цін