5 July 2025
Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль на панельній дискусії Invest Summit 2025 підтвердив, що Україна перебуває на фінальній стадії переговорів із Європейською комісією щодо оновленої моделі торгівлі. За його словами, узгоджені умови є вигіднішими, ніж ті, які діяли до 6 червня 2025 року.
«Сьогодні процес перемовин із ЄС щодо нового механізму взаємодії у сфері торгівлі перебуває на фінальній стадії. Очікуємо офіційного схвалення умов від Єврокомісії. Вони кращі, ніж були до 6 червня», — зазначив Коваль.
Хоча фінальне затвердження ще попереду, уряд прогнозує завершення всіх процедур до кінця липня. «Про перемогу говоритимемо, коли пройдемо всі імперіалістичні кроки», — наголосив міністр.
Міністр також підкреслив, що за останні два роки кількість українських експортерів до Євросоюзу зросла вдвічі:
«До широкомасштабного вторгнення експорт був пріоритетом великих компаній. Сьогодні середні та малі фермери вже навчилися експортувати по 200–300 тонн продукції самостійно», — сказав Коваль.
Це, за його словами, стало можливим завдяки системній роботі держави, міжнародних організацій, зокрема USAID, експортного офісу, експортно-кредитних агентств та Міністерства економіки.
Коваль окреслив і нові фокуси для українського бізнесу. Серед перспективних напрямків — Північна Африка, Близький Схід (Іран, Сирія), а також Південно-Східна Азія (Індонезія, Бангладеш, В'єтнам).
«Ми бачимо зростання товарообігу з Іраном на 50% за рік. Сирія також активізується. А Південно-Східна Азія — бездонний ринок для українського агро», — зазначив міністр.
Однак, він наголосив, що Україна має виходити не лише з сировиною, а з переробленими продуктами з доданою вартістю. У цьому сенсі Коваль навів приклад Бельгії:
«Бельгія, розміром трохи більша за Львівську область, експортує на $60 млрд, бо продає не зерно, а продукти переробки — шоколад, амінокислоти, рибу. Ми поки що продаємо лише основу».
Завершуючи виступ, Коваль звернувся до бізнесу із закликом не інвестувати в переробку навмання:
«Шукайте ніші, інвестуйте в переробку, але не робіть цього без аналітики. Щоб бути конкурентними, треба чітко розуміти, куди ви йдете і з яким продуктом», — підсумував він.
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Бізнес & Клімат: гроші для української інфраструктури, енергоперехід Європи, ризики газового дефіциту, кліматична лояльність і ще один «вбивця Tesla»
Бізнес & Клімат: ірано-ізраїльська війна не «підігріла» нафту; Україна зимуватиме на імпортному газі; Єврокомісія долає угорсько-словацьке вето; ВДЕ не винуваті в іспанському блекауті, а Ілон Маск без пафосу запускає роботаксі
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу
Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс
Підтримка в умовах війни: як Канада й Ізраїль бачать бізнес в Україні