4 July 2025
На Invest Summit в. о. Голови Фонду держмайна України Іванна Смачило заявила, що приватизація залишається одним із ключових економічних інструментів, навіть в умовах війни. За її словами, держава неефективна як власник, а бізнес демонструє готовність вкладати у держактиви через прозорі аукціони.
«Приватизація на часі і під час війни, і була на часі завжди, тому що в нас немає жодних ілюзій з приводу того, що саме приватний власник є більш ефективним, аніж держава», — наголосила вона.
Очільниця Фонду навела приклади успішної динаміки участі бізнесу в приватизаційних процесах, наголосивши, що все відбувається через систему Prozorro.
«Середня кількість учасників на аукціонах — сім. Це показує довіру бізнесу, а також забезпечує зростання ціни. Середнє зростання вартості активів — у 4 рази».
«Лише за перше півріччя 2025 року Фонд забезпечив понад 5 млрд грн надходжень до бюджету — це найкращий результат за останні 10 років», — додала вона.
Фонд також активно розвиває оренду державної землі. За словами Смачило, очищення ринку від «сірого» використання вже дає перші результати.
«В Україні понад 800 000 га державних сільськогосподарських земель. Вже понад 400 000 га — в управлінні Фонду. Ми передаємо їх у довгострокову оренду через аукціони».
«Середня вартість оренди — близько 30 000 грн за гектар, хоча раніше стверджували, що вона — 12 000. Ми бачимо, що землю беруть здебільшого малі фермерські господарства, які раніше не мали доступу до неї».
Смачило також повідомила, що Фонд відновив велику приватизацію за новими правилами — онлайн-аукціонами.
«Ми розпочали велику приватизацію з готелю "Україна", потім продали ОКГ, тепер готуємо Одеський припортовий завод. У Prozorro вже виставлено 21 об’єкт великої приватизації та понад 1 300 об’єктів малої».
Серед перспективних прикладів — Калуський трубний завод, який, за її словами, з’явиться на аукціоні найближчим часом.
«У нашому "меню" — об’єкти для малого, середнього й великого бізнесу: від невеликих приміщень у регіонах до працюючих підприємств із міжнародними контрактами. Ми хочемо бачити бізнес партнерами держави».
«Переважна більшість державних активів — збиткові пережитки Радянського Союзу. Вони не генерують економіку, а генерують втрати. Тому наше головне завдання — передати їх у руки ефективного приватного бізнесу», — підсумувала Іванна Смачило.
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу