2 July 2025

Закон про оновлення митної відповідальності підписано: що зміниться для бізнесу

Нове регулювання встановлює гнучкі штрафи, альтернативу конфіскації та посилює правовий захист учасників ЗЕД

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Відповідний законопроєкт №10257 був ухвалений Верховною Радою 25 березня 2025 року та повернутий із підписом Президента 2 липня.

Закон:

  • уточнює підходи до розміру штрафів залежно від органу, який ухвалює рішення — митниця чи суд;
  • скасовує обов’язкову конфіскацію транспорту, залишаючи це на розсуд суду;
  • встановлює гнучкі санкції за недостовірне декларування у поштових відправленнях — від 30% до 50% вартості товару плюс можливість конфіскації;
  • вводить відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності при імпорті — штраф від 1 000 до 2 000 НМДГ із конфіскацією;
  • розширює процесуальні права бізнесу, у тому числі щодо оскарження дій митниці;
  • врегульовує строки розгляду скарг та розширює перелік органів, уповноважених оформляти товари за спеціальними процедурами (зокрема форма 302).

Як це впливає на бізнес

1. Менше ризиків конфіскації — більше гнучкості

Скасування обов’язкової конфіскації транспортних засобів зменшує потенційні втрати бізнесу в разі помилок чи спірних порушень митних правил. Рішення про конфіскацію тепер ухвалюватиме суд індивідуально.

2. Встановлено чіткі межі штрафів

Поділ відповідальності між митницею та судом та встановлення нижньої й верхньої межі штрафів підвищує передбачуваність покарань і знижує суб’єктивність у застосуванні санкцій.

3. Жорсткіше покарання за приховування у поштових відправленнях

Нові правила щодо неточностей у митних деклараціях поштових посилок підвищують ризики для малого бізнесу (зокрема інтернет-торгівлі), але дають змогу уникнути автоматичної конфіскації — запроваджено альтернативу у вигляді грошового штрафу.

4. Контроль за імпортом контрафакту посилюється

Нові штрафи за ввезення товарів, що порушують права інтелектуальної власності, посилять тиск на постачальників несертифікованої продукції, особливо в галузях одягу, техніки, автозапчастин.

5. Покращення процедур оскарження — на користь бізнесу

Розширення прав суб’єктів господарювання при оскарженні митних рішень створює умови для справедливішого розгляду спорів, зменшуючи ризик зловживань з боку контролюючих органів.

Що цьому передувало

Рішення Конституційного Суду

Ключові статті Митного кодексу щодо адміністративної відповідальності були визнані неконституційними. Це поставило під сумнів практику застосування штрафів та конфіскації і потребувало нормативного перезавантаження.

Системні звернення бізнесу до уряду і парламенту

Підприємці неодноразово наголошували на непропорційності покарань за незначні порушення митних правил та надмірній конфіскації майна, що демотивувало зовнішньоекономічну активність.

Тиск з боку міжнародних партнерів

Україна взяла зобов’язання привести митне регулювання у відповідність до стандартів ЄС, зокрема у частині захисту прав імпортерів, чесного розгляду спорів і прозорих санкцій.

 

 

Аналітичні матеріали

Події

International Invest Summit: Jazz Business

International Invest Summit: Jazz Business

RAU Expo 2025

RAU Expo 2025

ІІ Інвестиційний Форум

ІІ Інвестиційний Форум

Фокус

08.07Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти

05.07Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс

05.07Вийти на Європу: що важливо знати бізнесу — досвід Литви, Данії та Австрії

Новини