2 July 2025
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Відповідний законопроєкт №10257 був ухвалений Верховною Радою 25 березня 2025 року та повернутий із підписом Президента 2 липня.
Закон:
1. Менше ризиків конфіскації — більше гнучкості
Скасування обов’язкової конфіскації транспортних засобів зменшує потенційні втрати бізнесу в разі помилок чи спірних порушень митних правил. Рішення про конфіскацію тепер ухвалюватиме суд індивідуально.
2. Встановлено чіткі межі штрафів
Поділ відповідальності між митницею та судом та встановлення нижньої й верхньої межі штрафів підвищує передбачуваність покарань і знижує суб’єктивність у застосуванні санкцій.
3. Жорсткіше покарання за приховування у поштових відправленнях
Нові правила щодо неточностей у митних деклараціях поштових посилок підвищують ризики для малого бізнесу (зокрема інтернет-торгівлі), але дають змогу уникнути автоматичної конфіскації — запроваджено альтернативу у вигляді грошового штрафу.
4. Контроль за імпортом контрафакту посилюється
Нові штрафи за ввезення товарів, що порушують права інтелектуальної власності, посилять тиск на постачальників несертифікованої продукції, особливо в галузях одягу, техніки, автозапчастин.
5. Покращення процедур оскарження — на користь бізнесу
Розширення прав суб’єктів господарювання при оскарженні митних рішень створює умови для справедливішого розгляду спорів, зменшуючи ризик зловживань з боку контролюючих органів.
Рішення Конституційного Суду
Ключові статті Митного кодексу щодо адміністративної відповідальності були визнані неконституційними. Це поставило під сумнів практику застосування штрафів та конфіскації і потребувало нормативного перезавантаження.
Системні звернення бізнесу до уряду і парламенту
Підприємці неодноразово наголошували на непропорційності покарань за незначні порушення митних правил та надмірній конфіскації майна, що демотивувало зовнішньоекономічну активність.
Тиск з боку міжнародних партнерів
Україна взяла зобов’язання привести митне регулювання у відповідність до стандартів ЄС, зокрема у частині захисту прав імпортерів, чесного розгляду спорів і прозорих санкцій.
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Бізнес & Клімат: гроші для української інфраструктури, енергоперехід Європи, ризики газового дефіциту, кліматична лояльність і ще один «вбивця Tesla»
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу
Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс