1 July 2025
Станом на 1 червня 2025 року частка непрацюючих кредитів (NPL) у банківському секторі України скоротилася до 27,9%, знизившись на 2,4 в.п. з початку року. Обсяг проблемної заборгованості зменшився на 8,1 млрд грн і становить 385,1 млрд грн, тоді як обсяг валових кредитів виріс на 82,5 млрд грн, або на 6,4%.
Скорочення частки NPL створює позитивне середовище для розвитку підприємництва і залучення фінансування:
Покращення банківського портфеля знижує ризики для кредиторів і дозволяє банкам активніше кредитувати бізнес.
Зниження NPL у секторі фізичних осіб (до 14,1%) стимулює споживчий попит, що опосередковано підтримує малий бізнес та послуги.
Покращення якості корпоративного портфеля (NPL для бізнесу – 36%) відкриває шлях до відновлення довгострокового кредитування для підприємств, особливо в реальному секторі.
Банки з іноземним капіталом та приватні банки (NPL 9,8%) зберігають лояльні умови для кредитування малого та середнього бізнесу, що особливо важливо для експортерів та інноваційних стартапів.
У сукупності ці фактори зміцнюють фінансову стабільність, підвищують інвестиційну привабливість банківського сектору та покращують довіру бізнесу до банківської системи.
До початку повномасштабної війни, з 2018 року, частка NPL в Україні стабільно знижувалась: із 55% у 2018 році до 27% у березні 2022-го. Після сплеску проблемної заборгованості на початку війни, банки відновили роботу з погашення старих боргів, активізували списання безнадійної заборгованості та почали нарощувати нові кредити кращої якості.
У 2024–2025 роках завдяки підтримці міжнародних партнерів, реформам у банківському секторі та покращенню бізнес-клімату, банки змогли відновити активне кредитування, що дозволило зменшити відсоток NPL.
Бізнес & Клімат: МФО підтримують «альтернативку» в Україні, «зелений демарш» Трампа, ціновий стрибок Nvidia, нова стеля для російської нафти та пошесть парникових газів у Китаї
Бізнес & Клімат: щедрість OPEC+, погані новини для економіки рф, європейська тарифна дипломатія, експансія електрокарів і додаткові податки на «вбивчі» продукти
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Найактивніше відбудовуватимуть Україну бізнеси з нинішніх країн-партнерів – Ігор Жовква
International Invest Summit: Jazz Business 2025 – місце, де ідеї зустрічаються з можливостями
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу