4 July 2025
Українському бізнесу сьогодні не варто чекати ідеального моменту — найкращий час діяти і будувати майбутнє вже зараз. Про це заявив засновник фінансово-промислової групи «ТАС» Сергій Тігіпко під час публічного інтерв’ю, присвяченого бізнес-стратегіям в умовах війни, управлінню активами та фінансовим можливостям, які ще залишаються відкритими для підприємців. Це відбулось у межах Invest Summit.
На запитання, як керувати сотнею компаній одночасно, Тігіпко відповів, що структура управління чітко вибудувана:
«У нас управляюча компанія, яка розбита на два блоки — на Кіпрі та в Києві. Дев’ять кураторів, кожен відповідає за певний набір підприємств. Щотижня я отримую звіти — і ми чітко бачимо, що відбувається».
Головний критерій — віддача на капітал. За словами бізнесмена, в умовах війни він купив «Ідея Банк», інвестував $37 млн і вже цього року очікує $20 млн прибутку:
«Це гарна віддача на капітал. Саме такі компанії ми шукаємо».
Тігіпко повідомив про плани об'єднання Ідея Банку з Універсал Банком, зберігаючи їхні сильні сторони:
«Ідея Банк залишиться зі своєю лінійкою як Комерцбанк у дужках. Ми об’єднаємо команди, отримаємо економію на витратах і побудуємо банк, який стоятиме ще міцніше на двох ногах».
Окремо він акцентував увагу на фінансових інструментах для бізнесу. За його словами, група ТАС активно випускає корпоративні облігації навіть під час війни:
«Це трошки інші ризики, але інвестори знаходяться. І це працює. Ми використовуємо облігації і для девелопменту, і для проектного фінансування».
Говорячи про інвестиції в умовах повномасштабної війни, Тігіпко підкреслив:
«Я не оптиміст. Я прагматик. Війна — це велика економічна криза. Що треба робити в кризу? Переглянути стратегію, структуру, тактику і не завмирати. Треба рухатися».
За його словами, саме в таких умовах реалізуються нові проєкти:
«Ми втратили завод у Марганці — побудували новий у Чернівцях, у три рази потужніший. У Хмельницькому на заводі з виробництва цвяхів під час війни встановили п’ять нових датських ліній — з 300 одиниць виробництво виросло до 1100. Це — наша відповідь війні».
Тігіпко прямо заявив:
«Я втратив внутрішній ринок — значить, інвестую в експорт. Експорт — це Європа. А Європа — це обладнання, це інвестиції. Ніхто не приїжджає до нас — ми самі їздимо, самі монтуємо. Але ми працюємо».
І додав, що навіть у таких умовах банківська система працює злагоджено:
«Сьогодні банки працюють як годинник. Можна брати кредити. Я теж беру кредити — нічого страшного. Можливості є».
Тігіпко висловив скепсис щодо значущості іноземних інвесторів під час війни:
«Я не вірю в іноземних інвесторів зараз. Нехай покажуть хоча б одного, хто справді щось інвестував. Сьогодні ми повинні розраховувати на себе».
Він нагадав, що українці мають колосальний ресурс:
«В Україні — 100 мільярдів доларів готівки. Ще 100 мільярдів — на рахунках за кордоном. Якщо повернути хоча б частину — це вирішить багато проблем».
Важливо, на думку Тігіпка, не лише критикувати владу, а самостійно ініціювати зміни:
«Ми всі скаржимось. Але хто готовий подати готове рішення, яке завтра можна прийняти в уряді? Я зібрав групу експертів, пишемо законопроєкт про легалізацію. Самі, руками, із зауваженнями, досвідом Італії. Отак треба працювати».
Сергій Тігіпко чітко формулює свою позицію: війна — це не час для зупинки, а час для концентрації й рішучих дій. Він не просто говорить про інвестиції, а демонструє це власними прикладами: будівництво нових заводів, об’єднання банків, розвиток фінансових інструментів.
«Кожна проблема — це шанс. Виграє не найрозумніший і не найосвіченіший, а найспокійніший і найрішучіший», — резюмував Тігіпко.
Експортний потенціал України в умовах наявних геополітичних викликів
Бізнес & Клімат: гроші для української інфраструктури, енергоперехід Європи, ризики газового дефіциту, кліматична лояльність і ще один «вбивця Tesla»
Бізнес & Клімат: ірано-ізраїльська війна не «підігріла» нафту; Україна зимуватиме на імпортному газі; Єврокомісія долає угорсько-словацьке вето; ВДЕ не винуваті в іспанському блекауті, а Ілон Маск без пафосу запускає роботаксі
Україна — не виключення, а модель майбутнього: глобальні компанії про нову нормальність бізнесу
Український DefenceTech: поки великі гравці не диктують умови, стартапи мають шанс
Підтримка в умовах війни: як Канада й Ізраїль бачать бізнес в Україні